Artiklid

Muusika teeb treeningu tõhusamaks

Muusika mõju treeningutele

Muusikast on saanud üsnagi lahutamatu kaaslane meie treeningutele. Rühmatreeningud ja muusika käivad praktiliselt käsikäes, enamikes jõusaalides mängib muusika ning lisaks eelistavad paljud treenijad kuulata muusikat ka isikliku maitse järgi. Paljudel õues sörkijatelgi on sageli kõrvaklapid peas. Küllap on enamik meist vahetult kogenud muusika innustavat mõju treeningutele. Mingil seletamatul moel reageerivad meie kehad eriliselt, kui me liigume ja samal ajal kuulame muusikat!

Tempo loeb

Teadlased on laste kõrval teatavasti üks uudishimulikemaid inimrühmasid. Muusika eriline mõju treeningutele pole neile märkamata jäänud ning seletamatud nähtused mõjuvad teadlastele pigem kui punane rätt härjale.  Sestap on muusika ning treeningute omavahelist seost käsitletud küllalt mitmete uurimuste käigus.

Värskes uurimuses, mis avaldati ajakirjas Frontiers in Psychology, vaadeldi muusika tempo mõju treeningutele ning leiti, et sellel on vahetu füüsiline kui ka psühholoogiline seos. Nimelt reageerisid katses osalenud ning regulaarselt treenivad naised kõrgema tempoga muusikale samaaegselt nii kõrgema pulsiga kui ka tajusid koormust väiksemana. Eriti mõjukalt ilmnes see efekt vastupidavustreeningute puhul.

Rütmikas muusika saatjaks

Loomulikult on muusika puhul muidki tähtsaid omadusi kui pelgalt tempo. Nagu iga asjaga elus, on lisaks oluline ka mõõdutunne, et liigne innustus ei teeks tegijale liiga. Nii sellele kui valdkonna täiendava uurimise vajadusele on kenasti viidanud ka uurimust läbi viinud teadlased.

Küllap aga on kasulik teada, et tehes näiteks mõõdukat sörki ja kuulates sinna kõrvale kõrgema tempoga meeldivat muusikat, siis on päris hea võimalus saada ühekorraga kätte kaks head asja –  tõhusam treening, mis tundub hõlpsama ja meeldivamana!

Uurimusega saab täiendava huvi korral tutvuda vahetult siin.