Artiklid

Treenimine töökohal on atraktiivne hüve – tööandja võib selle pealt isegi teenida

Võimalus tööajal trenni teha on suurepärane töötaja hüve – selle pealt võib tööandja isegi teenida
Suurenenud heaolu ja produktiivsus ning väiksem haiguspäevade arv on vaid mõned efektid, mis kaasnevad organiseeritud füüsilise tegevusega töökohas. Seetõttu peaks treeningute võimaldamine olema iga tööandja päevakorras. Mis kõige parem, see võib olla ka rahaliselt tasuv!
 
Võta meiega ühendust
Elise Kopelman

Elise Rooger

Account Manager (emapuhkusel)

Treeningutest töökohal on saanud kõige atraktiivsem töötajate hüve
Norras läbi viidud uuringud on näidanud, et liikumine on töötajate seas kõige atraktiivsem eelis võrreldes muude hüvedega, nagu näiteks ettevõtte puhkemajad, parkimine või lastehoid. Trendiga on arvestatud ka uute büroo- ja kaubandushoonete ehitamisel. Treeningruumid on uutes ärihoonetes muutunud sisuliselt standardiks, vaatamata sellele, et nende tase võib olla väga erinev.

Kui 2015. aastal valmis prestiižne Fornebuporten ärihoone, siis ei hoitud kokku töötajatele mõeldud jõusaali pealt.  Ärihoones asuv Lifestyle Gym sisustati kvaliteetsete Technogym seadmetega.

Tohutu potentsiaal ja kasumlikkus teile kui tööandjale

Treeningvõimaluste pakkumine ja treenimise hõlbustamine töökohal tasub end ära ka rahaliselt. Lõuna-Taani ülikooli hiljutises uuringus kaardistati füüsilise aktiivsuse mõju, jälgides kahe aasta jooksul ligikaudu 400 töötajat (avalikust ja erasektorist).

 

Juba aasta pärast vähenes lühiajaline haiguse tõttu töölt puudumine koguni 49 protsenti. Lisaks tõusis töövõime ja produktiivsus umbes 10 protsenti.

Katsealune grupp tegi kõrge intensiivsusega trenni ühe korra nädalas. Juba aasta pärast vähenes lühiajaline haiguse tõttu töölt puudumine koguni 49 protsenti. Lisaks tõusis töövõime ja produktiivsus umbes 10 protsenti. Mõõdetavaid muutusi ei ilmnenud nende seas, kes uuringu ajal ei treeninud.


Eksperimenti investeeritud raha tootlus oli kolmekordne

«Kui ka tootlikkus tõusis kümme protsenti, saime teha lihtsa arvutuse inimese palga suhtes. Arvesse läksid ka kõik treeningvõimaluste ettevalmistusega seotud kulud ja kaotatud tööaeg. Sellegipoolest teenisime lõpuks investeeritud summa tagasi kuni kolm korda«, ütleb teadlane Just Bendix Justesen. Uuring oli osa lõputööst ja näitas, et liikumisharrastusse tehtud investeeringud tasusid end tööandjatele ära.

- Lähtusin teooriast, et õige treeninguga peame suutma parandada töötajate tervist ja see omakorda peab mõjutama töö efektiivsust. Lõpptulemus oli aga täiesti üllatav. Nii selge kasu haiguspäevade vähenemise arvelt oli positiivseks üllatuseks isegi minule. Kuna enamikul ettevõtetest on haiguslehtede jälgimiseks head süsteemid, siis oleks lihtne välja arvutada spordiinvesteeringute tasuvus.

Lähtusin teooriast, et õige treeninguga peame suutma parandada töötajate tervist ja see omakorda peab mõjutama töö efektiivsust. Lõpptulemus oli aga täiesti üllatav. Nii selge kasu haiguspäevade vähenemise arvelt oli positiivseks üllatuseks isegi minule.

Uuringu autor Just Bendix Justesen

Regulaarne füüsiline treening tuleb kasuks ka tööandjale
Kui aega napib,  siis kannatavad sageli trenn ja liikumine. Tööandjana peaks see olema üks teie muredest. Uued uuringud näitavad, et regulaarsel füüsilisel aktiivsusel on otsene seos heaolu, töötulemuste ja tervisega. Teistpidi öelduna on sellel ka otsene seos haiguslehel viibimise, kehva tervise ja isegi enneaegse surmaga.

Istumine põhjustab kaks korda rohkem surmajuhtumeid kui ülekaalulisus
Euroopa läbi aegade kõige põhjalikumas inimeste tervist puudutavas uuringus jälgiti enam kui 12 aasta jooksul rohkem kui 300 000 naist ja meest kümnes Euroopa riigis. Tulemused näitasid, et istuva eluviisi tõttu sureb kaks korda rohkem inimesi kui ülekaalulisuse tõttu. Teine ulatuslik rahvusvaheline uuring, mis viidi läbi 2016. aasta juulis Norra Spordiakadeemias, näitas samuti selget seost paigal istumise ja varajase surma vahel. Osalejatel, kes treenisid liiga vähe ja istusid rohkem kui kaheksa tundi päevas, oli enneaegse surma risk kuni 59 protsenti suurem kui aktiivsetel inimestel.

Fornebuporten Lifestyle spordikeskus 

Füüsilise aktiivsuse suurendamine on seda väärt
Ühe koha peal istumine on riskitegur üldisele halvale tervisele ja sellistele haigustele nagu II tüüpi diabeet ja südame-veresoonkonna haigused. Norras on uuritud, et täiskasvanud veedavad veidi üle 60% ärkveloleku ajast istuvas asendis. Füüsiline aktiivsus on oluline, et vähendada istumise kahjulikke mõjusid tervisele. Puhkealade, looduse ja spordirajatiste lähedus suurendab inimeste aktiivsust. Seetõttu väidavad eksperdid, et töökohal treenimise võimaldamine suurendab inimeste aktiivsust ning omab positiivset mõju tervisele.

Kardioseadmed Fornebu Lifestyle jõusaalis

 

Treenimine tööajal on strateegiline otsus

Just Bendix Justesen usub, et ettevõtetel on tohutu potentsiaal pakkuda oma töötajatele paremaid tingimusi tervise edendamiseks. Samas ta rõhutab, et sageli tuleb hoiakuid muuta nii töötajate kui ka juhtkonna seas. Kuna treenimine töökohal ei köida alati neid, kes seda kõige rohkem vajavad, siis on oluline töötada välja strateegiline plaan. Justesen toob välja kolm olulist punkti, mis on tema arvates ettevõtte jaoks uut tüüpi kultuuri ning hea treeningprogrammi loomisel hädavajalikud:

1. Juhtkond peab integreerima treeningu strateegilisse töösse. Et töö vilja kannaks, tuleb mõista, et tegemist on pikaajalise investeeringuga.
2. Iga töötaja peab saama individuaalselt kohandatud treeningkava, mis põhineb tööülesannetel, võimalikel vaevustel ja füüsilisel vormil.
3. Tööd tuleks teha valitud eestvedajatega, kes motiveerivad teisi kolleege.

Kokkuvõttes tasub see end ära rahaliselt tööandjale ja tervises töötajatele, ütleb Justesen.